فضای مجازی می تواند راه اصلاحات و توسعه را هموار کند

حدود دو دهه پیش در دولت اصلاحات با تفکر حرکت در مسیر توسعه کشور سرمایه گزاری حساب شده ایی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام گرفت .در حالیکه سراسر ایران به شبکه ی ارتباطی متصل شد و شرکت های کوچک و بزرگی برای حضور در زیست بوم فاوا با حمایت دولت وقت شکل گرفت تعداد محدودی عصر کنونی را پیش بینی می کردند.

اما اکنون شاهد آن هستیم که دسترسی هموطنان در دورترین نقاط کشور به اینترنت پرسرعت و تجهیزات ارتباطی مجهز شده است و هر روز به صورت لحظه ایی بر مصرف کاربران در فضای مجازی افزوده میشود .

از طرفی رشد فضای مجازی توسط نهاد هایی که رضایتی از در دسترس بودن این امکانات برای مردم نداشته و ندارند و آن را خطر جدی میدانند ، در این سالها از هیچ کارشنکنی فرو گذاری نکردند .

یک جستجوی ساده نشان میدهد آنها که قبلا رسانه های مستقل را بر نمی تابیدند اکنون بیشترین حجمه را به فضای مجازی وارد می کنند . جالب اینجاست که این نهاد ها ، گروه ها و یا اشخاص خود بیشترین سرمایه گزاری و یا درآمد را از فضای مجازی داشته اند. 

از خرید اپراتور های ارتباطی تا مشارکت در استارتاپ هایی که رشد قابل توجه داشتند و دریافت مبالغ سنگین از کسب و کار های این حوزه برای تبلیغات در رسانه ملی و دیگر کانال های ارتباطی 

اما موضوع این مکتوبه بحث بر سر چالش تحت فشار بودن فضای مجازی نیست ، چرا که موضوعاتی از قبیل فیلترینگ ، تبلیغات بر علیه این فضا در رسانه های ملی ، برخورد قهری با فعالان فضای مجازی و فشار چهره ها و اعلام انزجار از این فضا و .... هر کدام میتواند بحث مفصلی در پی داشته باشد. در این یاداشت بیشتر بر روی تاثیر این فضا در شرایط کنونی کشور برای به ثمر رسیدن دو هدف اصلاح و توسعه تمرکز دارم .

فضای مجازی میتواند به اصلاح رفتار تک تک افراد جامعه کمک شایانی کند ، فارغ از بحث فرهنگ سازی که یک نقش اساسی و کانال ارتباطی مناسبی برای این فضا میشود متصور شد هرچند نهاد ها و سازمانهای متولی فرهنگ در این حوزه ضعیف عملکرده اند و هر کدام نیز مقصر را دیگری میدانند .

فضای مجازی از جهت ایجاد اتاق های شیشه ایی برای تمامی ایرانیان اعم از مسوولین ، چهره ها و تاثیر گذاران ، صنوف ، فعالین سیاسی و... میتواند شرایطی را مهیا کند که هر کدام از ما قبل از اینکه به اقدامی دست بزنیم خود را در این اتاق شیشه ایی و در مقابل افکار عمومی قرار دهیم و بعد آن اقدام را انجام دهیم ، به نظر میرسد برای افرادی که میخواهند در جامعه خود با آرامش و با سربلندی زندگی کنند [ اعتبار ] بسیار صفت مهمی هست ، ما هر چه سیاست مدار قدرتمند یا چهره تاثیرگذار پر مخاطبی باشیم اگر دست به اقدامی بزنیم که در برابر افکار عمومی بایستد آنها آن اقدام را تحمل نکرده و اعتبار جمع شده برای آن فرد در نزد آنها به صفر نزدیک می شود .

باز هم یک رصد و جسجتوی خیلی ساده نشان میدهد همان هایی که فضای مجازی را بر نمیتابند همان هایی هستند که شفافیت در عملکرد را مناسب نمی دانند و جز موارد حساب شده و از پیش تعیین شده را در معرض عموم قرار نمی دهند اما اقدام منفی بر علیه افکار عمومی شان دیر یا زود در معرض قرار میگیرد و اعتبارشان دچار آسیب جدی می شود .

دیروز استاد نمکدوست عزیز توییتی منتشر کردند با این عنوان {در اين روزهاي سخت، بيش و بيشتر از هميشه، بر اين باورم ايران مان براي نجات از هزار تويي كه گرفتارش شده به روزنامه نگاري حرفه اي، اخلاقي، مستقل، جست و جوگر، آزادانديش و به دور از حب و بغض نياز دارد. شغل ما آگاهي بخشي دقيق، مسؤولانه و منصفانه است؛ شغل و وظيفه ما آگاهي و آزادي است} 

اگر بخواهیم از منظر فضای مجازی به این جمله نگاه کنیم باید تلاش کنیم تک تک اعضای حاضر در این فضا همچون روزنامه نگاری جستجوگر ، آگاه و منصف به فعالیت ادامه دهیم و نگذاریم آنها که با اخبار دروغین و ایجاد کمپین های منفی اجتماعی سعی در متوقف کردن روند شفافیت دارند موفق شوند .

این اطمینان وجود دارد جدای توسعه ایی که کسب و کار های مبتنی بر فاوا ایجاد می کند که بر همگان روشن است ، این ابزار بخش بزرگی از اصلاحات فردی – اجتماعی – اقتصادی و سیاسی را به دنبال خواهد داشت و باید از آن نگهداری کنیم .در پایان این نکته هم قابل ملاحظه است : سعی کنیم اصلاحات رفتاری در فضای مجازی را هم مد نظر داشته باشیم ، اصلاحات به مفهوم تغییر در رویکرد ها و رفتار ها همیشه زنده است در هر موقعیت،زمان و مکان !


منتشر شده در تاریخ ۳۰ تیر ماه روزنامه شرق

http://www.sharghdaily.ir/fa/main/detail/191818

/ 1 نظر / 83 بازدید